hajduki
hajduki

Jeśli chcecie pochodzić po suficie i sprawdzić, czy nie zwariuje wam od tego błędnik, musicie zwiedzić Dom do Góry Nogami zbudowany w Centrum Edukacji i Promocji Regionu (CEPR) w Szymbarku.

Pomysłodawcą budowy tego niezwykłego domu jest przedsiębiorca Daniel Czapiewski, który stworzył CEPR, a na co dzień jest właścicielem firmy budującej drewniane domy. Dom do Góry Nogami to też drewniany dom naturalnych rozmiarów, ale został postawiony na dachu. Jedną stroną wbito go na metr w ziemię, z daleka wygląda jak przewrócona makieta.

CEPR to nie tylko miejsce zabawy, ale również edukacji historycznej. Obok Domu do Góry Nogami i najdłuższej 36-metrowej deski świata wpisanej do księgi rekordów Guinnessa stoi Dom Sybiraka – oryginalna zagroda z Syberii, która przypomina o tragedii, jaką przeżyli polscy zesłańcy. Syberyjska chata to dar mieszkańców miejscowości Zapleskino, położonej 360 km na wschód od Irkucka. W CEPR możemy też obejrzeć Muzeum Ciesielnictwa z 2300 eksponatami – przedmiotami służącymi do obróbki drewna, replikę 300-letniego dworu z Salina czy przedwojenny Dom Harcerza.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu 
ul. Szymbarskich Zakładników 12 
83-315  Szymbark
tel. (058) 684-69-33, 0605-570 637