hajduki
hajduki
Skansen „Parowozownia Kościerzyna” to jedyne w Polsce północnej muzeum kolejnictwa, a zwiedzanie parowozów na kolejowej ekspozycji to jedna z większych atrakcji turystycznych Kaszub.
Kościerska parowozownia zamieniła się w skansen parowozów w 1992 r. Na stację sprowadzono zabytkowy tabor z całej Polski. W muzeum są nie tylko zabytkowe lokomotywy parowe, ale także spalinowe i elektryczne. Jednym z eksponatów jest wagon elektryczny berlińskiej S-bahn, który do lat 70. był używany w trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej.
Wśród eksponatów znajdziemy także najdłuższy parowóz wykonany w Polsce w 1931 r. – Pu29-3 czy najsilniejszą i najnowocześniejszą polską lokomotywą spalinową – SP47-001.

 

Jednym z najoryginalniejszym eksponatów skansenu jest wagon kolei linowo-terenowej z zakopiańskiej Gubałówki. Najwęższe eksponaty muzeum to pług odśnieżny i wagony z kolei wąskotorowej o szerokości  600 mm, najbardziej egzotyczne – to parowóz TE 7175, który trafił tu zza wschodniej granicy.
W zabytkowych budynkach parowozowni warto obejrzeć ekspozycje pamiątek związanych z koleją: fotografii, starych latarnie i rozkładów.

Do wszystkich lokomotyw i wagonów można wejść i usiąść na miejscu maszynisty czy pasażera – najbardziej cieszą się z tego dzieci, które mogą wcielić się w rolę kolejarza.

 

ul. Towarowa 7
tel. 058 721 86 31
kom. 0 602 809 237