hajduki
hajduki
Przepiękne widoki okolic Jeziora Żarnowieckiego można podziwiać z 44-metrowej wieży widokowej w gminie Gniewino.

Kompleks rekreacyjno-turystyczny Kaszubskie Oko położony jest na wysokim (ok. 113 m n.p.m.) wzniesieniu, w bliskim sąsiedztwie tzw. górnego zbiornika wodnego elektrowni szczytowo-pompowej nad Jeziorem Żarnowieckim. Najważniejszym elementem Kaszubskiego Oka  jest „źrenica” – wieża widokowa, z jej platformy rozciąga się widok na całą okolicę aż do wybrzeża Bałtyku. U podnóża wieży rozciąga się ogród botaniczny ułożony w kształt ogrodu francuskiego. Rekreacyjne elementy plenerowe Kaszubskiego Oka, to przede wszystkim wyposażone w 18 stanowisk pole do minigolfa, ścieżka zdrowia oraz grillowisko. W przyszłości znajdą się tu także gokarty. W wieży znajduje się także Punkt Informacji Turystycznej.
Całkowita wysokość budowli od podstawy kopca do iglicy, to 44 m. Punkt widokowy sięga w ten sposób na wysokość ok. 150 m n.p.m. Na platformę widokową można dostać się zarówno pokonując 212 schodków, jak i windą, która kursuje we wnętrzu trzonu wieży.
Co można zobaczyć z wieży? Przede wszystkim – kierując się ku północy zobaczymy morską plażę. Przy dobrej pogodzie wyposażeni w sokoli wzrok dostrzegą nawet statki pływające po Bałtyku! W kierunku północnego wschodu rozciąga się z platformy widok na wzgórza morenowe wokół Jeziora Żarnowieckiego. Można stąd również dostrzec pozostałości po słynnej niedokończonej budowie elektrowni jądrowej, której teren znajduje się po przeciwnej stronie jeziora. Przechodząc następnie w kierunku południowym zobaczymy rozległy (122 ha powierzchni) górny zbiornik pobliskiej elektrowni szczytowo-pompowej. W kierunku południowo-zachodnim widać natomiast farmę 18 elektrowni wiatrowych.

Wieża widokowa

058 670-66-44
e-mail:    kaszubskie.oko@gniewino.pl
więcej informacji: www.gniewino.pl