hajduki
hajduki

– Co roku na przełomie czerwca i lipca niedaleko Kartuz, na stoku Złotej Góry, odbywa się jedno z największych przedsięwzięć plenerowych na Kaszubach – Truskawkobranie.

Na Złotej Górze mieści sie swobodnie około 30 tysięcy osób. Impreza związana jest z tradycją truskawkowych dożynek w Szwajcarii Kaszubskiej, która stanowi prawdziwe zagłębie truskawkowe. Każdy, kto choć raz odwiedzi tę okolicę, potwierdzi, że świeże kaszubskie truskawki nie mają sobie równych. Podczas Truskawkobrania wystawcy prezentują klientom różne odmiany truskawek. Stragany, na których piętrzą się stosy czerwonych i soczystych owoców, odwiedzają setki turystów i mieszkańców pobliskich okolic. Trwające cały dzień różnorodne występy i pokazy dla dzieci i młodzieży oraz atrakcyjna oferta handlowa, gastronomiczna i rozrywkowa sprawia, że zaspokojone zostaną nawet najbardziej wybredne gusty i każdy znajdzie coś dla siebie. Impreza pełni świetną funkcję promocyjną i odbija się szerokim echem wśród społeczności, nie tylko lokalnej, uczestniczą w niej mieszkańcy Pomorza oraz turyści z całej Polski.
Centrum Kultury „Kaszubski Dwór”
ul. Gdańska 15
83-300 Kartuzy
tel. (058) 681 29 39, faks (058) 681 29 39
– Zakon kartuzów pojawił się na Kaszubach pod koniec XIV wieku. Ziemię zakonnikom podarował w 1382 roku kaszubski szlachcic Jan z Różęcina, a fundatorem kościoła był gdański patrycjusz Jan Thiergart. Świątynię zbudowano z nieobrabianego kamienia polnego, a od wysokości około 3 m – z cegły. Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny aż do XIX wieku był niedostępny dla wiernych i służył tylko zakonnikom.

Zakon kartuzów upamiętnił się na Pomorzu głównie dzięki powstaniu Kartuz. Wieś, która rozwinęła się przy klasztorze, otrzymała prawa miejskie w 1923 roku. Dziś Kartuzy to jedna z najpiękniejszych wizytówek Kaszub.